Nová nanotechnologická krytina pro polykarbonátové skleníky se chystá podpořit pěstitele na celém světě, protože se ukázalo, že její speciální obsah nanostruktury napomáhá fotosyntéze, zvyšování úrody zeleniny a urychluje zrání ovoce.

Polykarbonátové krytiny se již dlouho používají při výrobě průmyslových a zahradnických skleníků. Jsou mnohem levnější a bezpečnější než skleněné konstrukce a je snazší je konstruovat a udržovat. Jednoduchá plastová střecha chránila rostliny před chladem a větrem a zároveň umožňovala nárůst teploty, která podporuje klíčení semen a růst plodin.

Nyní se však pro zvýšení této výhody ve skleníku ještě používá speciální nanostrukturovaná přísada. Tím, že pomáhá řídit světelnou frekvenci, která se dostává k rostlinám, zvyšuje nanomateriál fotosyntézu.

Zblízka polykarbonátové fólie se speciální nanostrukturovanou přísadou.

Povlak, který byl vyvinut v Rusku v roce 2012 ve výzkumném a výrobním oddělení společnosti PLASTILUX-GROUP LLC za pomoci vědců z Ústavu rostlinné výroby a Státní zemědělské akademie Belgorod, byl nyní přidán do řady průmyslových a domácích skleníků, které zvyšují zemědělské výnosy až o 48%.

Tato technologie je založena na účinku světelného záření 660 nm, na které jsou rostliny zvláště citlivé. Konverze škodlivých UV paprsků do spektra světelného záření, které je užitečné pro rostliny, spojené s přirozeným oteplováním uvnitř skleníku, může urychlit růst rostlin až o 3 nebo 4 týdny.

Jak vysvětluje web společnosti: „Fytochrom je receptor červeného světla, který je zodpovědný za růst a plodnost flóry a je dodavatelem energie pro fotosyntézu. Když jsou zemědělské plodiny vystaveny červenému světlu s vlnovou délkou λ = 660 nm, začíná proces přeměny fytochromu neaktivní formy na aktivní, stejně jako zesílená syntéza chlorofylu a karotenoidů. Díky fotokonverzi aktivních chromoproteinů se dosáhne nejintenzivnějšího růstu a dobré produkce rostlinných plodin. Tento princip fotokonverze je základem účinnosti používání polykarbonátu GREENHOUSE-nano. “

Polykarbonátový povrch s nanostrukturovaným aditivním povlakem napomáhá přeměně škodlivých UV paprsků na spektrum světelného záření, které je užitečné pro rostliny.

Zpětná vazba zákazníků využívajících systém pěstování polykarbonátu s ochrannou známkou, zvaný GREENHOUSE-nano, již překračuje očekávání. Společnost informovala o tom, jak byla klientka schopná pěstovat o 30% více rajčat a okurek ve svém novém růžovém polykarbonátovém skleníku, než dokázala vyprodukovat ze sousedního standardního polykarbonátového skleníku, a to i přes použití speciálních fytolamp, které byly ve standartním skleníku umístěny.

Další zákazník pěstoval arašídy, rukolu a bazalku ve skleníku vyrobeném z polykarbonátu GREENHOUSE-nano, které se mu nikdy předtím nepodařily ve skleníku vypěstovat. Zatímco podnikatel v Kyjevě, který pěstuje velké kvetoucí petúnie Grandiflora, byl schopen prodat svůj produkt měsíc před svými konkurenty, čímž zvýšil svůj zisk o 40%.

Brzy kvetoucí petúnie Grandiflora pěstované ve skleníku z polykarbonátu s nanokovem.

Ale vedle neoficiálních výhod nanostrukturovaného povlaku byla tato technologie vědecky prokázána. Opravdu zvyšuje výnosy plodin. Jak uvádí časopis Bělehradské zemědělství (pdf), studie ukázaly, že „… dopad použití určité značky buněčného polykarbonátu [jmenovitě]„ GREENHOUSE-nano “na výnos okurek nových hybridů F1 Cadet a F1 Raisa , vhodné k výsadbě brzy na jaře, ukázaly, že jsou nejlépe přizpůsobeny pro polykarbonátové skleníky „GREENHOUSE-nano“ .V zimním období a na jaře vykazují významné zvýšení výnosu. Použití tohoto polykarbonátu (nanostrukturovaného povlaku) při výstavbě skleníků zvyšuje sklizeň okurek o 39,9-47,8%. “

Analýza účinků nanostrukturovaného polykarbonátu GREENHOUSE-nano ukazuje výrazné zlepšení úrody.

Nový polykarbonát je dostatečně odolný, aby umožňoval prodlouženou 10letou záruku a také nabízí vrstvu „anti-fog“, která používá hydrofilní vlastnosti, které zabraňují tvorbě velkého množství kondenzace, zlepšují propustnost světla a omezují znečištění.

Nanomateriály již ovlivňují moderní život mnoha způsoby. Dnes jsou již široce používány při výrobě; plastyůa jiných kompozitů, vojenského hardware, zdravotnického vybavení, léčiv, kosmetiky, barev, inkoustů, pryžových výrobků, jako jsou pneumatiky pro automobily, domácích elektrospotřebičů, špičkových elektrických předmětů, jako jsou satelity, výrobky na ochranu rostlin, textilií a sportovního vybavení .

Uvnitř nanostrukturovaného polykarbonátu GREENHOUSE-nano.

Průlomové oznámení, že nanomateriály lze nyní využít k podpoře růstu rostlin, však nanotechnologii posunulo na novou půdu.

Jednoduchý vývoj nanokování používaného na polykarbonátovém skleníku za účelem vytvoření materiálu přeměňujícího světlo, který zvyšuje výnosy plodin o 150% a zkracuje dobu zrání ovoce a zeleniny o téměř měsíc, může poslat pořádné vlny přes zemědělský průmysl.


Fotografický kredit: Polikarbonáty